DESERY

Lody kokosowo-bananowe z nasionami chia

Lody kokosowo-bananowe z nasionami chia No i w końcu jest wiosna, widać ją, słychać, a przede wszystkim czuć. Z tej racji czas powoli dodawać przepisy, które przyniosą trochę ochłody. Oprócz lodów z dzisiejszego przepisu na blogu znajdziecie jeszcze jeden – na lody jogurtowe z borówkami. Mam nadzieję, że do wakacji uda mi się stworzyć sporą kolekcję przepisów z takimi szybkimi i prostymi lodami.

Wczoraj miał się pojawić na blogu przepis na chleb odrywany, ale niestety zamiast ładnego pieczywa, wyszedł jakiś wielki biszkopt, który przypominał bardziej tort – dobrze, że przynajmniej smaczne było. Tak to czasami bywa, że coś nie wyjdzie 😀  Na szczęście lody udały się w 100%, ale niestety mam tylko 2 zdjęcie – kto fotografuje jedzenie ten wie jaką trudną sztuką jest fotografia lodów. Wszystko trzeba szybko robić, nie ma chwili na myślenie, bo wszystko się topi. Jeśli tylko macie taką foremkę do lodów na patyku to koniecznie wypróbujcie ten przepis na lody kokosowo-bananowe. 

SKŁADNIKI (4 sztuki):

1 puszka mleczka kokosowego (dobrej jakości!)

4 łyżki nasion chia

1-2 łyżki płynnego miodu

1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

1 banan

WYKONANIE:

1. Mleczko kokosowe połącz z nasionami chia, płynnym miodem, ekstraktem waniliowym i odstaw na 30 minut. Po 15 minutach całość ponownie dokładnie wymieszaj, aby nasiona chia nie opadły na dno.

2. Gotowe chia wlej na dno foremki do lodów, dodaj pokrojone w plastry banany, następnie zalej foremkę do połowy i dodaj ponownie banany. Zalej foremkę do końca i powsadzaj patyczki.

3. Gotowe lody wstaw do zamrażarki na ok. 4-5 godzin. Jeśli chcesz wyciągnąć lody, to zamocz całą foremkę w gorącej wodzie na 15 sekund.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply