PIECZYWO/ ŚNIADANIA

Drożdżówki ze śliwkami

Drożdżówki ze śliwkami  Drożdżówki to rodzaj pieczywa, które jem najrzadziej. W zasadzie to można powiedzieć nawet raz na ruski rok! Wczoraj jednak coś mnie natchnęło i postanowiłam zrobić własne! i to jeszcze ze śliwkami. Jako, że za bardzo się nie lubię z kruszonką, postawiłam na dużą śliwę w środku, posypaną cukrem i cynamonem. 

SKŁADNIKI (4-5 SZTUKI):

15 g świeżych drożdży

75 ml letniego mleka

90 g mąki pszennej

90 g mąki orkiszowej

2 żółtka

100 g cukru

25 g roztopionego masła

5 dużych śliw + cukier + cynamon

białko do posmarowania

WYKONANIE:

1. Drożdże wymieszaj z łyżką cukru, aż całkowicie się rozpuszczą. Wlej letnie mleko i odstaw.

2. Do miski przesiej oba rodzaje mąk. Na środku zrób wgłębienie, wlej zaczyn (pkt 1) i zasyp trochę mąką. Pozostaw w ciepłym miejscu na 15-20 minut.

3. Żółtka utrzyj z cukrem na gładką, jasną masę i dodaj do mąki z pkt 2. Dokładnie zamieszaj łyżką, a następnie wlej roztopione masło. Całość zagnieć ręką, aż ciasto będzie lekko klejące. Przełóż do miski podsypanej mąką pszenną, przykryj i pozostaw w ciepłym miejscu na 1.5 godziny.

4. Gotowe ciasto ponownie zagnieć i podziej na 4-5 równych części. Z każdej uformuj małą bułeczkę i przełóż na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, zachowując odstępy. Przykryj i pozostaw w ciepłym miejscu na ok. 30 minut.

5. Na środku wyrośniętych bułek zrób wgłębienie za pomocą, np. małego słoika. W każdą dziurkę włóż pół śliwy, środkiem do góry i posyp ją cukrem i cynamonem. Odłóż na 15 minut.

6. Boki drożdżówek posmaruj białkiem i piecz w piekarniku nagrzanym do 190 stopni przez 10-12 minut.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply