OBIADY

Kurczak faszerowany w cieście francuskim

Kurczak faszerowany w cieście francuskim To moje danie numer jeden jeśli chodzi o wypasiony obiad! Wszystko co lubię w jednym, pięknie zapakowanym kawałku. W środku filet z kurczaka faszerowany szpinakiem, fetą i suszonymi pomidorami, a całość zakończona warkoczem z ciasta francuskiego. Możecie sobie go darować i po prostu złożyć ciasto na pół, ale dla takiego efektu warto się chwilę pobawić! 

SKŁADNIKI (2 PORCJE):

1 pierś z kurczaka (500 g)

łyżka masła

50 g świeżego szpinaku

50 g sera feta

30 g suszonych pomidorów

ząbek czosnku

1 opakowanie ciasta francuskiego

żółtko

WYKONANIE:

1. Na patelni rozpuść łyżkę masła, dodaj czosnek i podsmaż. Następnie dodaj szpinak, suszone pomidory i podsmaż 4-5 minut, co chwile mieszając. Na koniec dodaj fetę i wmieszaj ją do farszu. Odłóż do ostygnięcia.

2. Fileta pokrój wzdłuż,  na pół. W każdej części, z boku fileta, przetnij tworząc kieszonkę. Wyłóż nią przygotowany i ostudzony farsz.

3. Ciasto francuskie podziel na dwie części. Na środek każdej z nich ułóż (poziomo) nafaszerowanego kurczaka zachowując na początku ok. 1 cm odstępu. Kurczaka posmaruj masłem czosnkowym. Wolne boki ciasta potnij na paski za pomocą noża lub radełka , a następnie zapleć na kształt „warkocza”.

4. Całość piecz w piekarniku nagrzanym do 200 °C, przez 40 minut.

SKŁADNIKI NA MASEŁKO CZOSNKOWE:

20 g rozpuszczonego masła

garść natki pietruszki

ząbek czosnku

WYKONANIE:

1. Rozpuszczone masło połącz z natką pietruszki i przeciśniętym przez praskę czosnkiem.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply