DESERY

Pieczone pączki (donuts)

Pieczone pączki (donuts) W końcu przepis, o który tak pytaliście w tamtym roku. Tłusty czwartek tuż tuż, a pączusia trzeba zjeść – dlatego dzisiaj przepis na pieczone pączki, które spokojnie mogą zjeść osoby na diecie. Co prawda nie smakują tak jak pączki smażone na oleju/smalcu, ale są równie pyszne. Koniecznie z gorzką czekoladą! 🙂

SKŁADNIKI (18-20 SZTUK):

20 g świeżych drożdży

1 łyżka mąki

1 łyżeczka cukru

60 ml letniej wody

360 g mąki pszennej

szczypta soli

60 g cukru

3 żółtka

165 ml ciepłego mleka

30 g masła

WYKONANIE:

1. Drożdże, łyżkę mąki, łyżeczkę cukru i letnią wodę połącz ze sobą. Dokładnie wymieszaj do rozpuszczenia wszystkich składników, przykryj i odstaw w ciepłe miejsce na 10 min.

2. W ciepłym miejscu rozpuść masło. Przesianą mąkę połącz z solą i cukrem, a następnie dodaj mleko z masłem i jajka. Całość wymieszaj łyżką. Dodaj pracujące drożdże (pkt 1) i zagnieć na ciasto ręcznie lub za pomocą robota.

3. Gotowe ciasto (powinno być klejące, więc nie dosypuj mąki) przykryj i odstaw w ciepłe miejsce na 1 godzinę.

4. Wyrośnięta ciasto przenieś delikatnie na stolnicę podsypaną mąką. Lekko zagnieć i delikatnie rozwałkuj na grubość ok. 0,5 cm. Wytnij kółka za pomocą szklanki (średnica 5-6 cm), a następnie na środku każdego kółka wytnij malutkie kółeczko za pomocą kieliszka lub dużej tylki do zdobienia.

5. Gotowe pączki delikatnie przenieś na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, zachowując odstępy. Przykryj i odstaw na 20 min w ciepłe miejsce.

6. Piecz 9 min w 200°C. Lekko ostudź i posyp cukrem pudrem lub ozdób rozpuszczoną czekoladą.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply