DESERY

Pączki z ciasta parzonego

Pączki z ciasta parzonego Dzisiaj rozwiązanie na tłusty czwartek dla osób, które nie mają czasu, lub nie lubią, robić ciasta drożdżowego. Możecie je znać jako pączki wiedeńskie lub hiszpańskie. Całość polana jest pysznym lukrem cynamonowym.

SKŁADNIKI (ok. 25 SZTUK):

 szklanka wody

100 g masła

135 g mąki pszennej

4 jajka

olej do smażenia

WYKONANIE:

1. W garnku podgrzej szklankę wody z masłem. Gdy składniki się połączą i zaczną się gotować, wsyp przesianą mąkę, zmniejsz ogień na minimalny i dokładnie mieszaj za pomocą łyżki lub szpatułki. Powstałe ciasto powinno ładnie odchodzić od garnka (trwa to Ok. 2-3 min).

2. Gotowe ciasto przenieś do miski i pozostaw do ostygnięcia. Dodawaj jajka jedno po drugim, za każdym razem mieszając mikserem na niskich obrotach.

3. Z papieru do pieczenia wytnij ok. 28 kwadratów, posmaruj odrobiną oleju. Gotowa masę przełóż do rękawa cukierniczego. Wyciskaj gniazdka (średnica 3-5 cm) na przygotowany wcześniej papier do pieczenia.

4. Gotowe pączki wkładaj na rozgrzany olej papierem do góry. Następnie po 2 min zdejmij papier za pomocą szczypiec i smaż jeszcze ok. 1 min. Przewrócić na druga stronę i smaż ok. 3 min.

5. Pozostaw do ostygnięcia i udekoruj lukrem za pomocą łyżki lub maczaj wierzch pączków w lukrze.

SKŁADNIKI NA LUKIER:

200 g cukru pudru

3 łyżki mleka

1 łyżeczka cynamonu (opcjonalnie)

WYKONANIE:

1. Cukier puder połącz z mlekiem i cynamonem.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply